Petent też klient
Chociaż poziom obsługi petentów w urzędach podniósł się znacznie, ciągle jeszcze trafiają się urzędnicy z poprzedniej epoki, a biurokratyczne, sztywne reguły sprawiają, że na samą myśl o wizycie w urzędzie, przeciętny obywatel nieco blednie. Czy to ma szansę się zmienić?
Na szczęście na horyzoncie pojawiają się pierwsze zwiastuny poprawy sytuacji.
Już niedługo, w wybranych 20 urzędach w całej Polsce ma ruszyć program pilotażowy płatności mobilnych. W obliczu całej biurokracji z jaką mierzy się klient przeciętnego urzędu, może to być niewiele, ale nie spisujmy tej inicjatywy od razu na straty.
W tej chwili, aby załatwić coś w jakimkolwiek urzędzie, klient musi najpierw poczekać w kolejce do odpowiedniego biura lub okienka, zgłosić swoją sprawę, a następnie powędrować do kasy, gdzie znowu musi poczekać. Kiedy już zapłaci, czas na powrót do „okienka” i kolejną kolejkę. Załatwienie jakiegokolwiek wniosku czy sprawy w urzędzie wymaga czasu, cierpliwości i przetrzymania 3 różnych kolejek. Usługa płatności mobilnych w urzędach daje szansę na zlikwidowanie tej przeszkody. To niemało, prawda?
Samo rozwiązanie ma być bardzo proste: każdy z urzędników będzie miał dostęp do platformy będącej internetowym odpowiednikiem terminala płatniczego, gdzie będzie mógł przyjąć płatność od klienta, który ze smartfona lub tabletu dokonuje płatności mobilnej. Prosto, szybko i wygodnie.
Oczywiście na przeszkodzie szybkiemu wdrożeniu takiej zmiany stoi kilka czynników. Nie można zapominać o osobach starszych, które nie korzystają z płatności mobilnych oraz o tych, którzy tej formie płatności nie ufają (odsetek takich osób w Polsce jest nadal spory).
Dla urzędów, które nie działają na zasadach rynkowych, petent to nie zawsze klient. To przecież petent jest zainteresowany załatwieniem swojej sprawy w urzędzie, a nie urząd zadowoleniem petenta. Na szczęście ten sposób myślenia się zmienia, czego dowodzi samo istnienie programu pilotażowego płatności mobilnych. Działanie jest eksperymentalne, skala niewielka, ale zmiana w podejściu do obsługi zaczyna być coraz wyraźniejsza. To cieszy.